Profil działalności

W zakresie wibroakustyki Laboratorium zajmuje się redukcją drgań i hałasu maszyn i urządzeń poprzez identyfikację procesów wibroakustycznych metodami pomiarowymi (eksperymentalna analiza modalna, eksploatacyjna analiza modalna, lokalizacja źródeł hałasu za pomocą kamer akustycznych) oraz metodami obliczeniowymi z wykorzystaniem Metody Elementów Skończonych (MES) oraz Metody Elementów Brzegowych (BEM) i metod symulacji cyfrowej.

Laboratorium dysponuje aparaturą do pomiarów drgań i hałasu, do badania odporności urządzeń na drgania, oraz dla wibroakustycznej diagnostyki maszyn.

Przeprowadzane są obliczenia CFD w programach ANSYS CFX oraz FLUENT dla analizy zjawisk przepływowych w pompach wyporowych i innych elementach hydraulicznych. Prowadzone są prace nad konstrukcją pomp wyporowych ze zintegrowanym mechatronicznym napędem elektrycznym oraz badania nad rekuperacją energii podczas rezonansu mechanicznego.

W zakresie napędów pneumatycznych w Laboratorium prowadzone są badania nad opracowaniem sprężarek, silników i układów pneumatycznych o zmniejszonym zużyciu energii, budową pojazdów o napędzie pneumatycznym oraz rekuperacji energii w pojazdach.
W Laboratorium prowadzone są zajęcia laboratoryjne z przedmiotów: Dynamika Układów Elektromechanicznych, Drgania i Hałas w Inżynierii Maszyn, Wibroakustyczna Diagnostyka Maszyn.